پروژه بن-بروجن برخلاف مصوبات شورای عالی آب است

اخبار فوری

عضو هیئت مدیره نظام صنف کشاورزی اصفهان:

پروژه بن-بروجن برخلاف مصوبات شورای عالی آب است

اصفهان- عضو هیئت مدیره نظام صنف کشاورزی اصفهان گفت: پروژه بن-بروجن برخلاف مصوبات شورای عالی آب است، کانال این پروژه به طول ۵۰ متر که هفته قبل حفر شده بود توسط کشاورزان اصفهان مسدود شد.

حسین محمدرضایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پروژه بن-بروجن پشتوانه منطقی ندارد، اظهار داشت: در هفته گذشته فنس های حوضه استحفاظی استان اصفهان جهت حفر کانال به طول حدود ۵۰ متر برای پروژه بن-بروجن توسط پیمانکار طرح تخریب شده بود.

وی افزود: روز گذشته کشاورزان شرق و غرب استان اصفهان به پروژه غیرقانونی بن-بروجن اعتراض کردند و کانال انتقال آب از حوضه زاینده رود را که با تخریب فنس های استان اصفهان حفر شده بود، مسدود کردند.

عضو هیئت مدیره نظام صنف کشاورزی اصفهان بیان داشت: بیش از دو هزار کشاورز از شرق و غرب استان اصفهان به محل ایستگاه پمپاژ طرح مذکور حاضر شدند و اعتراض خود را با پرکردن کانال به گوش مسئولان رساندند.

وی ابراز داشت: مطابق مصوبه ۹ ماده ای تا تامین نشدن حقابه حق‌آبه داران زاینده رود و محیط زیست، هرگونه برداشتی از حوضه زاینده رود منع قانونی دارد.

محمدرضایی ادامه داد: از آنجا که پروژه بن-بروجن اقدامی غیرقانونی و ۴۲ طرح برداشت آب جدید چهارمحال و بختیاری خلاف مصوبات شورای عالی آب، شورای امنیت ملی و شورای هماهنگی زاینده رود است پس اقدام کشاورزان غیرقانونی محسوب نمی شود و عین قانون است.

عضو هیئت مدیره نظام صنف کشاورزی با بیان اینکه پروژه بن-بروجن از نظر محیط زیست و کارشناسی هیچ گونه پشتوانه منطقی ندارد، گفت: ۲۵۵ کیلومتر خط لوله برای پروژه بن-بروجن باید احداث شود و برای تامین انرژی پمپاژ آب این پروژه به ارتفاع ۶۰۰ متر  نیاز به یک نیروگاه برق دارد در صورتی که می توان از سبزکوه در نزدیکی بروجن با احداث ۱۲ کیلومتر تونل، آب حوضه کارون به صورت ثقلی و بدون نیاز به پمپاژ به بروجن انتقال پیدا کند.

وی تاکید کرد: برگرداندن نوار مرزی بین دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری به قبل از سال ۱۳۷۰ از دیگر خواسته های معترضان بو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *