توقف طرح غیرکارشناسی انتقال آب بن-بروجن با رأی قاضی

اخبار فوری

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان از توقف عملیات غیرقانونی و غیرکارشناسی انتقال آب بن-بروجن توسط قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب های زیرزمینی استان اصفهان خبر داد.

حسین محمدرضایی در گفت وگو با خبرنگار خبرآنلاین اظهار داشت: در نهایت پیگیری ها و شکایات تشکل های مردم نهاد، مانند نظام صنفی کشاورزی استان و شهرستان اصفهان و تشکل های محیط زیستی و اعتراض های مردمی نتیجه داد، و علی نوریان، قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی استان اصفهان رأی به توقف عملیات غیرقانونی و غیر کارشناسی انتقال آب بن – بروجن را صادر کرد.

وی افزود: صدور این حکم علاوه بر خوشحالی کشاورزان استان اصفهان موجب سرور تمام دوستداران اصفهان و زاینده رود مبارکه اصفهان را فراهم کرد.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: طبق این حکم و ابلاغ آن سوی قاضی کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی استان اصفهان، وزارت نیرو مکلف شد تا هرگونه تخصیص و برداشت آب در حوزه زاینده‌رود مانند عملیات پروژه بن- بروجن و همچنین طرح های آب بر را تا زمان تأمین منابع آبی جدید، متوقف سازد.

وی اضافه کرد: طبق بند ۲ مصوبات دهمین جلسه شورای عالی آب که در تاریخ ۰۳/۱۰/۱۳۹۲ به ثبت رسیده، بارگذاری جدید بر منابع آب زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف تخصیص های هر استان و شفاف سازی مصارف آب در حوضه ممنوع است و وزارت نیرو با همکاری استاندار اصفهان مسئول اجرای این مصوبه هستند.

محمدرضایی بیان داشت:جای سوال است، که چرا انتقال بین حوضه ای آب از حوضه بحران زده و دچار کمبود شدید آب همچون زاینده رود باید انجام گیرد؟ در صورتی که حوضه کارون پرآب و دارای آب مازاد بر مصارف که سالانه ده ها میلیارد متر مکعب آب مازاد بر مصرف آنها وارد خلیج فارس شود، انجام نمی گیرد، وی افزود: جای تعجب است که چرا این چنین طرح ها و پروژه هایی که مغایر با منطق کارشناسی، و مصالح ملی و اصول و مبانی مدیریت منابع آب و اقتصاد مهندسی است تایید می شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: اجرای پروژه بن – بروجن به مفهوم آن است که آبهایی که با هزینه سنگین هزاران میلیاری تومانی از حوضه کارون به حوضه زاینده رود منتقل شده اند با صرف هزینه سنگین به حوضه مبدأ یعنی حوضه کارون باز گردانده شوند.

وی بیان داشت: هیچ منطق کارشناسی و مدیریت اصولی منابع آب چنین اقدامی را موجه نمی شناسد. چراکه پروژه بن – بروجن به دلیل ۵۴۵ متر ارتفاع پمپاژ در سه مرحله و همچنین بالغ بر ۲۵۵ کیلومتر خطوط انتقال اصلی و فرعی پروژه ای غیر اقتصادی و غیر کارشناسی است.

محمدرضایی گفت: پروژه بن – بروجن به دلیل بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود مغایر با مصالح عمومی کشور است، این پروژه پیامدهای اجتماعی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی گسترده دارد و فاقد توجیه است اما جای بسی خوشحالیست که بعداز چندین دهه توسط یک قاضی شجاع تصمیمی درست و کارشناسی شده برای جلوگیری از خشکی کامل زاینده رود گرفته شده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *