کشت در مزارع شرق اصفهان به دلیل نوسان در آبیاری با مشکل روبه رو شده است

اخبار فوری

حسین محمدرضایی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره کشت فعلی در اصفهان و شرق این خطه و وضعیت آبیاری مزارع اظهار داشت: خروجی سد زاینده‌رود که با هدف جاری سازی آب در بخش های خشک رودخانه از جمله کلانشهر اصفهان و تخصیص آب برای نوبت پنجم آبیاری مزارع شرق منطقه پنجم خرداد افزایش یافته بود ساعت ۲۴ جمعه۱۳ خرداد کاهش یافت تا باز هم شاهد خشکی رودخانه باشیم.

وی ادامه داد: درخواست کشاورزان در نوبت آخر آبیاری، ادامه بازگشایی رودخانه برای ۲ روز دیگر بود که متاسفانه موافقت نشد و همان ۱۰ روز توافق شده در کمیته چهارجانبه هم تحقق نیافت و در عمل هشت روز آب به زمین های کشاورزان رسید و به دلیل نوسان در آبیاری زمین های کشاورزی، خساراتی را در پی داشت.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه حدود ۲۵ درصد از اراضی کشاورزی نواحی حقابه داران شرق این استان در پی افزایش خروجی سد زاینده رود و تخصیص بخشی از حقابه کشاورزان در بهمن سال قبل زیر کشت رفت تصریح کرد: از این ۲۵ درصد نیمی از آن به دلیل تنش آبی و باز و بسته شدن آب از سد که موجب هدر رفت و تحویل دیرهنگام آب برای آبیاری می شد، با مشکل روبه رو شد و محصول آنها آسیب جدّی دید و خیلی از کشت کشاورزان صرف چرای دام شد.

وی اضافه کرد: خواسته کشاورزان کشت تابستانه مانند ذرت علوفه ای پس از برداشت کشت فعلی است اما با توجه به بارگذاری بیش از توان روی زاینده رود و کمبود آب در سد زاینده رود باید حق آبه کشاورزان غرب استان تامین شده و امیدواریم کشت پاییزه سالجاری به موقع و در آبان ۱۴۰۱ انجام گیرد تا اینکه مانند کشت فعلی با افت تولید مواجه نشویم.
محمدرضایی افزود: وزارت نیرو و زیر مجموعه آن در استان اصفهان، (شرکت آب منطقه ای) باید از همین حالا از برداشت های غیرمجاز و همچنین از اضافه برداشت ها در حوضه زاینده رود در سه استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و یزد جلوگیری کند که کشاورزان و محیط زیست به حق آبه خود که آب طبیعی زاینده رود و آب تونل اول کوهرنگ است، برسند.

به گزارش ایرنا، حدود ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی نواحی حقابه‌داران شرق استان اصفهان در پی افزایش خروجی سد زاینده‌رود و تخصیص بخشی از حقابه کشاورزان در بهمن ۱۴۰۰ زیر کشت رفت.

خروجی سد زاینده‌رود ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ با هدف جاری سازی آب در بستر رودخانه در حوزه شهر اصفهان و سپس شرق استان به‌منظور کشت غله در بخشی از اراضی کشاورزی بصورت پلکانی افزایش و ساعت ۱۰ صبح ۲۴ بهمن کاهش یافت، در نتیجه بخش قابل توجهی از بستر زاینده‌رود از جمله در شهر اصفهان و شرق استان دوباره خشک شد.

آبیاری مزارع شرق اصفهان برای نوبت دوم از روز پنجم تا پانزدهم فروردین ۱۴۰۱ با افزایش خروجی سد و جریان یافتن آب در رودخانه، انجام و بعد از آن، آب در بستر رودخانه دوباره خشک شد.

در نوبت سوم، خروجی سد با هدف آبیاری کشت کشاورزان شرق استان بامداد ۲۶ فروردین افزایش یافت و یک روز قبل از آن نیز برای آبیاری باغ‌های غرب استان، خروجی سد بیشتر شد و به گفته مسوولان شرکت آب منطقه‌ای، آب رودخانه حدود ۱۰ روز جاری خواهد بود.

همچنین خروجی سد زاینده‌رود با هدف جاری سازی رودخانه و تخصیص آب برای نوبت چهارم آبیاری مزارع شرق اصفهان از نیمه شب پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مدت ۱۰ روز افزایش پیدا کرد و پس از آن بخش قابل توجهی از زاینده رود بخصوص در غرب و مرکز و شرق اصفهان خشک شد.

و در نهایت در نوبت پنجم و آخر آبیاری مزارع، پنجم خرداد شاهد بازگشایی دوباره زاینده رود بودیم که این موضوع تا ۱۵ این ماه ادامه داشت و سرانجام با اتمام آبیاری، خشکی مجدد رودخانه آغاز شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *